İletişim Bilgileri

D o l f TEK Ölçü ve Test Sistemleri

Güvenilir Şirket
  • Yetkili Kişi: Dolftek
  • Telefon numarası: +90 (542) 418-26-18, Faks
  • Adres: YEDPA Iş Merkezi F cd. No:318, Ataşehir, İstanbul, Türkiye

Sitedeki güncellemeler

Rüzgar Hızı Nasıl Ölçülür- Rüzgar hız izleme sistemleri

Rüzgar Hızı Nasıl Ölçülür- Rüzgar hız izleme sistemleri

02.05.2014

Rüzgar hızı nasıl izlenir ?

Rüzgar hızı

Rüzgar enerjisinden elektrik üretmeye çalıştığımızda ilk akla gelen soru "yıllık ortalama rüzgar hızı nedir" sorusudur. Genel cevap kurulum yapılacak alanda ki rüzgar hızını 12 ay boyunca izlenmesidir. Tercihen bu süre arttırılabilir. Bu ölçüm sonucu size rüzgar türbinünüzün ne kadar güç üretebileceğinin de cevabını verir.

Süre çok mu uzun ?

Eğer ki bir ev sistemi kuracaksanız bu süre boyunca ölçme yapmanıza gerek olmayabilir. Fakat yine de daha kısa süreli ölçümler yaprak da olsa güç üretebileceğinizi kestirmeniz gerekir.

Rüzgar izleme yöntemleri

Birinci yöntem:

bir anemometre alarak, belirli periyotlarla rüzgar ölçümü manuel olarak yapabilir ve bunu kayıt altına alabilirsiniz. Bu rüzgar hız bilgisi toplamanın en ucuz yoludur. Fakat her ucuz şeyde olduğu gibi burda da bir takım sıkıntılar vardır. Öncelikle topladığınız verinin geçerli ve doğru olması için bir takım metodik işlemler uygulamalısınız. Bunları belirli saat ve günler de hiç aksatmadan sürekli olarak ölçüm yaparak genel bir kanı elde edebilirsiniz. Mevsim geçişleri, gece gündüz farkları, ani belirsiz durumlar sizin veri toplarken hep hesaba katmanız gereken durumlardır. Bu kadar boş vaktiniz varsa bu yöntem tam size göre.Günde sadece anlık tek bir ölçüm pek işinize yaramayacaktır.

İkinci yöntem ise

bilgisayarınıza kuracağınız veri toplama kartı vasıtası ile otomatik veri toplama sistemi oluşturmaktır. Bu sistem aşağıda ki videoda görüldüğü gibi iyi çalışır. Fakat bilgisayar sürekli çalışır durumda olmalıdır.

Üçüncü yöntemimiz ise

bu iş için özel dizayn edilmiş rüzgar hızı veri kayıt sistemi kullanmaktır. Belirli bir zaman aralığında ölçülen rüzgar hız bilgisi belirli zamanlarda alınan örneklerle cihaz hafızasına kaydedilir. Daha sonra buradan bu bilgi bilgisayara excel tablosu olarak aktarılabilir. Artık bundan sonrası sizin excel kullanma becerinize kalmış. Bu sistem performans / fiyat oranı olarak en uygun sistemdir.
Bunun yanında ortalama rüzgar hız bilgisini bilmek ne kdar önemli ise genel bir rüzgar hız dağılımı o kadar önemlidir. Bunun için ise daha gelişmiş sistemler kullanmak gerekir. Bu ölçüm için ise

  1. Taşınabilir direk
  2. ölçme ekipmanı
  3. Veri kaydedici

alt text

gerekecektir. Bu sistemler muhakkak daha güven verici ve de doğru bir rüzgar bilgisi sağlar. Buna göre de tabi ki daha pahalı olacaktır.

Peki ya rüzgar yönü ?

Diğerleri kadar önemli olmasa da yine de önemli bir parametre vardır. O da rüzgar yönü. Bunun için genellikle bir anomemetre ve de bir rüzgar kanadı kullanılır. Anomemetre rüzgar hızını ölçerken kanat da yön bilgisini kaydeder. İki cihaz da rüzgar türbin yüksekliğine eş değer bir yükseklikte direk üzerine monte edilmelidir. Eğer ki cihazları alçak bir noktaya monte ederseniz gerçek rüzgar enerjisini gözlemleyemezsiniz.
Küçük makineler için önerilen yükseklik 18 m ile 36 metre arasıdır.

Tüm sezon rüzgar bilgisi için ortalama rüzgar dağılımı ve de fırtına değerleri de göz önünde bulundurulmalıdır. En az 3 ay mümkünse 1 yıl boyunca rüzgar izlenmelidir. Daha sonrasında elde edilen güvenilir rüzgar hız bilgisi sahadaki rüzgar güllerinin – türbinlerinin çıkış gücü için eşsiz bir veri olacaktır.

Çeviri: Umut Özkan
Kaynak: Electrical Engineering Portal

Önceki makaleler
Termal konfor nedir? Nasıl ölçülür ?
Termal konfor nedir? Nasıl ölçülür ?

20.04.2014

İş sağlığı ve güvenliği kapsamında fiziksel risk etmenleri arasında olan termal konfor şartları nelerdir, nasıl ve hangi aletlerle ölçülür ? Bu yazımızda kısaca bundan bahsetmek isteriz.
Ölçme doğruluğu ( accuracy ) nasıl hesaplanır ?
Ölçme doğruluğu ( accuracy ) nasıl hesaplanır ?

14.12.2013

Ölçme doğruluğu doğadaki gerçek bir değerden sapmayı ifade eder. Ölçü aletlerinde accuracy diye tanımlanır.
İş sağlığı ve güvenliği için ses şiddet ölçümü - gürültü ölçümü
İş sağlığı ve güvenliği için ses şiddet ölçümü - gürültü ölçümü

12.11.2013

Bakanlığın belirlemiş olduğu standartlar gereğince iş yerleri çalışanların sağlığının korumak amaçlı ses şiddeti ölçümleri yaptırmalıdır. gürültü seviyeleri belirlenmelidir. A ve C ağırlıklı frekans bantları nedir bu yazıda bu anlatılmaya çalışılmıştır.