İletişim Bilgileri

D o l f TEK Ölçü ve Test Sistemleri

Güvenilir Şirket
  • Yetkili Kişi: Dolftek
  • Telefon numarası: +90 (542) 418-26-18, Faks
  • Adres: YEDPA Iş Merkezi F cd. No:318, Ataşehir, İstanbul, Türkiye

Sitedeki güncellemeler

İş sağlığı ve güvenliği için ses şiddet ölçümü - gürültü ölçümü

İş sağlığı ve güvenliği için ses şiddet ölçümü - gürültü ölçümü

12.11.2013

İnsan kulağı farklı ses şiddetlerde farklı frekensları duyabilir. Ses seviye ölçerler de bu farklılığı anlayabilmek için dahili olarak filtre eğrileri kullanılırlar. Bu eğrilerin diğer adı da frekans ağırlıklı ölçmedir. Bu yöntem bize makinelerden, trafikten ya da çevremizden yayılan gürültüleri dijital ses ölçerler ile algılanmasını sağlar ve insan kulağının algıladığı biçimi ile bir dijital ekranda gösterilir.
Bu filtre eğrileri IEC 61672 standartı ile belirlenmiştir ve alacağınız ses ölçerler bu standarta uymalıdır. CEM DT 805 bu konudaki ilgili standartları karşılayan ekonomik anlamda çözmü sağlayan güvenilir ses şiddet seviye ölçerdir.

A ağırlıklı frekans filtre eğrisi çevre gürültüsünü algılamak için belirlenmiştir. Örneğin yol gürültüsü ya da trafikte çıkan gürültü A frekans eğrisi ile tanımlanır. Aynı zamanda duyma problemleri sesin sağlık üzerine etkisini değerlemek için de kullanılır. Özetle insan kulağının duyabileceği ve onu etkileyebilecek frekanslar filtre edilerek ölçülür. Bu ölçülen değer de A ağırlıklı ses şiddeti diye tanımlanır. ( dB (A)

C ağırlıklı frekans eğrisi ise makinelerin çevreye yaydığı ses şiddetini tanımlamak için dijital ses şiddet ölçerlerde kullanılır.

Bakanlığın yayınladığı "ÇALIŞANLARIN GÜRÜLTÜ İLE İLGİLİ RİSKLERDEN

KORUNMALARINA DAİR YÖNETMELİK" kapsamında dB ( A ) ve dB ( C ) değerleri birim olarak tanımlanmıştır.

Yönetmelik dahilinde ölçülmesi istenilen değerler:

  1. En yüksek ses basıncı (Ppeak): "C"-frekans ağırlıklı anlık gürültü basıncının maksimum değerini,
  2. Günlük gürültü maruziyet düzeyi (LEX, 8 saat) (dB(A) re.20 µPa): TS 2607 ISO 1999: 1990 standardında tanımlandığı gibi, sekiz saatlik iş günü için, anlık darbeli gürültünün de dahil olduğu bütün gürültü maruziyet düzeylerinin zaman ağırlıklı ortalamasını,
  3. Haftalık gürültü maruziyet düzeyi (LEX, 8 saat): TS 2607 ISO 1999: 1990 standardında tanımlandığı gibi, günlük gürültü maruziyet düzeylerinin sekiz saatlik beş iş gününden oluşan bir hafta için zaman ağırlıklı ortalamasını,
Önceki makaleler
İş sağlığı ve güvenliği için ışık şiddet ölçümü - aydınlatma seviyesi
İş sağlığı ve güvenliği için ışık şiddet ölçümü - aydınlatma seviyesi

26.10.2013

İş sağlığı ve güvenliği kanununda iş veren tüm çalışma alanının aydınlatma seviye ölçümünün yaptırması gerektiği gibi yangın tahliye koridorlarının da ışık şiddetleri ölçülmeli aydınlık seviyeleri belirlenmelidir. Işık lüks ölçümleri yapılmalıdır.
Boya kalınlık ölçümü ve hasarlı araç tayini
Boya kalınlık ölçümü ve hasarlı araç tayini

10.05.2011

2. el araçta hasar olup olmadığını nasıl anlarsınız ?
Barkod okuma teknolojileri
Barkod okuma teknolojileri

20.04.2011

Barkod Teknolojileri Makalesi yayında.